Blog > Komentarze do wpisu
INTJ - portret osobowości

Kiedyś wypełniłem sobie test psychologiczny sprawdzający typ osobowości (podobny do MBTI) i wyszło mi że jestem INTJ. Wczoraj mi się trochę nudziło i szukałem w sieci różnych opisów dla tego typu. Ogólnie sporo tego jest (zwłaszcza w j. ang.) więc postanowiłem wybrać taki który przypadnie mi najbardziej do gustu i wrzucić tutaj przetłumaczony tekst. Oryginalny można znaleźć tutaj.

Naukowiec

Jako INTJ, podstawowym trybem funkcjonowania jest koncentracja na swoim wnętrzu, gdzie pierwszorzędną rolę w poznawaniu odgrywa intuicja. Drugorzędnym trybem jest tryb zewnętrzny, w którym do wszelkich spraw podchodzą w sposób racjonalny i logiczny.

INTJ żyją w świecie pomysłów i planowania strategicznego. Cenią inteligencję, wiedzę i kompetencję, oraz zwykle odznaczają się wysokimi standardami w tych obszarach, w których sami ciągle dążą do spełnienia. W nieco mniejszej skali, mają podobne wymagania w stosunku innych.

Z Introwertyczną Intuicją dominującą nad ich osobowością, INTJ koncentrują swoją energię na obserwowaniu świata, generując pomysły i możliwości. Ich umysł ciągle zbiera informacje oraz to w jaki sposób są ze sobą powiązane. Są niesamowicie wnikliwi i zwykle bardzo szybko potrafią zrozumieć nowe idee. Jednakże, ich podstawowym celem nie jest tylko zrozumienie koncepcji, lecz to w jaki sposób można ją pożytecznie zastosować. W przeciwieństwie do INTP, nie podążają za ideą tak daleko jak tylko się da, pragnąc tylko jej zrozumienia. INTJ są napędzani tym jakie wnioski płyną z idei. Ich potrzeba do zwieńczenia [ang. need for closure; termin wywodzący się z psychologii, wyrażający pragnienie ostatecznego zrozumienia określonego pojęcia czy rozwikłania jakiegoś palącego problemu, oraz swoista "ucieczka" od niejasności lub niejednoznaczności, by móc przejść do porządku dziennego. Przyp. autor] i zorganizowania zwykle sprawia, że podejmują pewne działania.

Ich ogromny zapał i potrzeba do porządku i organizacji, połączona z ich naturalną wnikliwością, czynią z nich doskonałych badaczów. Naukowiec INTJ przyczynia się społeczeństwu poprzez nadawanie ich pomysłom przydatnej postaci do użytku przez innych. Nie jest łatwe dla INTJ wyrażanie ich wewnętrznych obrazów, przemyśleń i koncepcji. Wewnętrzna forma myśli i koncepcji INTJ jest wysoce zindywidualizowana i nie jest chętnie prezentowana w sposób przystępny dla innych. Aczkolwiek, INTJ jest skłonny przedstawić ich pomysł w postaci planu bądź systemu [lub np. szkicu przyp. autor] który zwykle chętnie wytłumaczy, niż dokona bezpośredniej prezentacji swoich myśli. Przeważnie nie widzą sensu w bezpośrednim przekładaniu [myśli], i w dodatku mogą mieć trudności w wyrażaniu ich pomysłów, bowiem mają one nielinearny charakter. Jednak ich wyjątkowy szacunek do wiedzy oraz inteligencji potrafi ich zmotywować żeby wyjaśnić temu, kogo uważają za godnego podjęcia tego wysiłku.

INTJ są naturalnymi przywódcami, aczkolwiek zwykle wolą pozostawać w tle dopóki nie poczują, że naprawdę powinni przejąć inicjatywę. Gdy już pełnią przywódczą rolę, są dość efektywni, ponieważ potrafią obiektywnie ocenić sytuację, i są w stanie dostosować się w taki sposób aby odwrócić sprawy które przybrały zły obrót. Są doskonałymi strategami – ciągle śledzą pojawiające się idee i koncepcje, porównując je z obecnie przyjętą strategią, by mieć plan na każdą ewentualność.

INTJ spędzają dużo czasu w ich własnych umysłach i wykazują małe zainteresowanie myślami czy uczuciami innych. Jeżeli ich odczuwanie nie jest rozwinięte, mogą mieć problem z okazywaniem innym bliskości na odpowiednio wymaganym poziomie. Jeżeli ich intuicja nie jest rozwinięta, mogą mieć skłonność do ignorowania szczegółów które są konieczne od urzeczywistnienia swoich pomysłów.

INTJ pragnie radzić sobie ze światem przez podejmowanie decyzji, wyrażanie własnego zdania, i nadawanie wszystkiemu co napotkają ram zrozumiałego i racjonalnego systemu. Są szybcy w wyciąganiu i wyrażaniu wniosków. Często mają bardzo rozwiniętą intuicję i są przekonani o swojej racji. Jeżeli ich intuicja nie jest uzupełniana przez dobrze rozwiniętą umiejętność wyrażania swoich przekonań, często mogą być mylnie rozumiani. W takich przypadkach INTJ mają tendencję do zrzucania winy za nieporozumienia na ograniczenia innych, niż swoją własną trudność w wyrażaniu siebie. Skłonność ta może spowodować, że INTJ za szybko odrzuci wkład innych i otrzyma miano aroganta i "jajogłowa" (ang. elitist).

INTJ są ambitni, pewni siebie, rozważni; myślą długofalowo. Wielu INTJ odnajduje się w zawodach związanych z inżynierią bądź nauką, jednak dla niektórych wystarczającym wyzwaniem jest świat biznesu w obszarach wymagających organizowania oraz planowania strategicznego. Nie lubią nieporządku i nieefektywności, oraz wszystkiego co chaotyczne i niejasne. Cenią klarowność i efektywność oraz poświęcają olbrzymią ilość energii i czasu by nadać swoim wewnętrznym rozważaniom uporządkowanej formy.

Innym ludziom może być trudno zrozumieć INTJ. Mogą być postrzegani jako osoby zachowujące dystans i rezerwę. W istocie, INTJ generalnie nie demonstrują swojego oddania, i zwykle nie są skłonni dawać tyle pochwał i pozytywnego wsparcia ile inni mogliby potrzebować lub pragnąć. Ale to nie oznacza, że [INTJ] nie są prawdziwie oddani lub pozbawieni respektu dla innych, oni po prostu zwykle nie czują potrzeby okazywania tego. Inni mogą błędnie postrzegać INTJ jako osobę nieugiętą i sztywnie trzymającą się własnego [zdania]. Nic bardziej mylnego, ponieważ w istocie INTJ poszukuje najbardziej obiektywnej metody wdrożenia swojego pomysłu. INTJ zwykle jest otwarty by wysłuchać alternatywnego sposobu realizacji zamierzenia.

Gdy znajduje się pod wpływem silnego stresu, INTJ może obsesyjnie oddawać się bezmyślnym, powtarzanym czynnościom, jak nadużywanie alkoholu. Mogą mieć również tendencję do zajmowania się nieistotnymi szczegółami, których normalnie nie postrzegaliby jako istotne dla osiągnięcia celu.

INTJ musi pamiętać żeby wyrażać siebie w sposób wystarczający, aby uniknąć trudności w porozumieniu z innymi ludźmi. W przypadku braku odpowiedniego rozwoju ich umiejętności komunikacji, mogą stać się oschli i z dala od ludzi oraz odosobnieni.

INTJ posiadają olbrzymi potencjał, aby osiągnąć coś wielkiego. Potrafią dostrzec pełny obraz (ang. Big Picture) oraz dążą do tego by skonkretyzować swoje pomysły w określony plan działania. Ich umiejętności rozumowania pozwalają im to osiągnąć. INTJ są prawie zawsze najbardziej kompetentnymi ludźmi, i nie będą mieli problemów w spełnianiu swoich zawodowych lub edukacyjnych celów. Posiadają zdolność poczynienia wspaniałych kroków w tych dziedzinach. Na poziomie osobistym, INTJ będąc tolerancyjni i wkładając wysiłek by skutecznie przekazywać swoje spostrzeżenia innym, posiadają wszystko co trzeba by prowadzić dostatnie i satysfakcjonujące życie.

***
niedziela, 10 października 2010, entity82

Polecane wpisy

  • between here and then...

    neodymy powoli zagęszczały się od obezwładniającego bitu myśli coraz cięższe zaczęły wypełniać przestrzeń kory nie wiedział, czego chce, nie wiedział co czuje,

  • toksyn spiętrzenie

    Neurotoksyny piętrzyły się w głowie z pragnienia, tęczówki haratały jej skórę w konwulsjach, impuls elektrostatyczny wydostający się z kory dotykał jej ud gdy u

  • Korozja

    Ostatnio zdecydowanie za dużo uwagi skupiam na rozmyślaniu o różnych sprawach. Zmierza to wszystko w jakimś kierunku, lecz nie potrafię określić dokąd. Kompas k

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: A, *.19.elzappero.net
2010/11/17 12:04:06
Ja też jestem INTJ. Ale nie mam dostatniego i satysfakcynującego życia. Taka sobie ze mnie samotna, bezrobotna matka...
-
Gość: eab, *.dynamic.chello.pl
2012/03/14 19:14:25
Odkryłam niedawno,że jestem INTJ. No i co z tego? Trochę późno aby coś zaczynać , czemuś się poświęcić , szczególnie w Polsce. Mam 60 lat a więc jestem w wieku podeszłym jak na pracę w Polsce. Zostaje mi tylko realizacja w wychowaniu wnuków:) , tylko czy to mnie tak do końca usatysfakcjonuje jako INTJ?
-
Gość: marozy71, *.dynamic.chello.pl
2012/04/24 09:42:25
Kurcze ludzie. Ja nie jestem INTJ tylko ENTJ, ale was cenie gdyż nasze osobowości mają bardzo wiele wspólnego. (paradoksalnie). Przeraża mnie to że z mojego punktu widzenia się poddaliście. Nauczyłem się w życiu że ograniczenia tworzymy sobie sami w swoim głowie i dzięki determinacji możemy je omijać. Być może nie jesteście w stanie uczynić swojego życia dostatnim i satysfakcjonującym ale na pewno możecie uczynić je lepszym niż teraz. Bardzo często widzimy rozwiązanie A lub B nie zdając sobie sprawy, że jest jeszcze rozwiązanie A i B a oraz A i A1 i A2 i B1 i B2 i C i B. Wy z waszą intuicją na pewno umiecie dostrzec dodatkowe możliwości. Nie poddawajcie się.
Ja np. by radzić sobie w życiu zacząłem opanowywać trudne dla mnie umiejętności (systematyczność, dyscyplina, upoządkowanie, zorganizowanie, umiejętność słuchania ludzi, cierpliwość, minimalizm) i teraz żyje mi się łatwiej.
-
Gość: noone, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/09/26 20:55:28
Jestem INTJ przypadku skrajnego dokładnie pasuje do mnie opis, ale wadą takiego typu osobowości jest problem z zrozumieniem nie przemyślanych decyzji innych, a przy zwracaniu uwagi na błędu obrażają się i nie rozumieją konieczności nauki.
-
Gość: ash, 212.180.203.*
2012/11/14 20:19:53
dzięki za opis! tez jestem INTJ, a w systemie enneagram 6w5. czy jest jakaś korelacja miedzy eneagramem a MTBI? z tego co czytam opis, INTJ bardzo pasuje mi do eneagramowej 5...
-
Gość: jonson, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/11/18 03:39:20
Jakies dwa tygodnie zdiagnozowalem siebie jako INTJ, obejrzalem mase filmow na youtube, pomyslalem o przyjaciolach i porozmawialem z nimi na ten temat i ten model po prostu niesamowicie pasuje. Obejrzalem to dosc dokladnie, poczytalem o funkcjach (introverted intuition i extraverted thinking) i faktycznie ja w ten sposob funkcjonuje i poznaje swiat. Az dziwnie mi to pisac po polsku, bo calosc materialow na ten temat czytalem po angielsku, a spalilem niedawno blanta i czuje sie dosc dziwnie, ale znalazlem glownie na youtubie duzo ludzi ktorzy poznawali ten dosc nieprzyjazny swiat z podobnej perspektywy, i zyja w podobny sposob. Wydaje mi sie ze jestem dosc zbalansowanym osobnikiem, od dobrych kilku lat (mam 25) pracuje nad rozwojem funkcji spolecznych, mam bliskie grono przyjaciol i dobra prace w korporacji (analityk) i wyglada na to ze ruszam na podboj swiata :)
-
2012/11/18 15:09:35
ojej...jakiś czas mnie nie było na blogu a tu widzę że pod tą moją "notką" jakieś egzaltacje powstają :). nigdy nie jest za późno na zmiany w życiu...trzeba nad sobą pracować cały czas, życie jest jedno i trzeba jakoś to wszystko posklejać do kupy :)...choć życie nie zawsze jest łaskawe...choć by małymi kroczkami, ale do przodu. wiem...łatwo powiedzieć.

ja lubię siebie diagnozować pod różnym kątem, w enneagramie wyszło kiedyś że jestem 5w4 i to by się w pełni zgadzało...tylko właśnie ta 4 to moja kula u nogi (w pewnym sensie), wrodzona wrażliwość jest generalnie mało przydatna w tej dżungli gdzie trzeba być czasami twardym i nieugiętym, żeby nie dać się zjeść, z drugiej strony ja przynajmniej posiadam jakąś empatię, staram się wczuć w położenie drugiej osoby, to z kolei pozwala nawiązać lepszą wieź, co z kolei wzbudza sympatie i zjednuje ludzi

Zawodowo zajmuję się IT i często odnoszę sukces właśnie dzięki temu że jestem w stanie ogarnąć całość lub wiele dziedzin naraz. W pracy zachowuję się właśnie tak, że kiedy widzę że coś funkcjonuje prawidłowo to się specjalnie nie wtrącam i nikomu nie wchodzę w paradę, natomiast jak widzę kiedy ktoś coś "partaczy" to przejmuję inicjatywę :). Oj, niektórym to się wtedy nie podoba :D.

Z mojej perspektywy, kluczową sprawą dla rozwoju jest umiejętność radzenia sobie z emocjami, stresem oraz rozwój umiejętności komunikacyjnych...ale to każdemu się przyda :).

Zauważyłem że szczególnie przydatną cechą może być umiejętność przewidywania następstw wydarzeń, potrafimy dobrze zidentyfikować elementy które się mogą "posypać" i być na nie lepiej przygotowani (lubimy mieć plan awaryjny w zanadrzu),

Cóż żeby INTJ mógł odnieść sukces musi nie tylko umieć wykorzystać swój potencjał i atuty, ale także nadążające się okazje...ale INTJ posiada także moc kreowania rzeczywistości, wpływania na otoczenie. Nie zależy zapominać że czasami trzeba wyjść z tej introwertycznej kuli ;).
-
Gość: M, 31.6.244.*
2012/12/05 23:02:34
Ash, mi również wyszło w INTJ a w enneagramie 6w5 - może to coś ma w sobie ;)
-
zieleniewska
2013/01/02 16:44:26
Ciekawe, musze sie z tym zapoznac
-
Gość: , *.play-internet.pl
2013/01/17 20:43:12
jestem rowniez INTJ ale w enneagramie 5w6
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/02/06 22:24:19
Modele faktycznie się sprawdzają, co swojego czasu b. mnie zdziwiło, bowiem psychologia czasem przybiera formy bardziej gdybania niźli stricte naukowej dziedziny. Kiedy pierwszy raz robiłam test wskaźnika MBTI (mając ok. 14 lat) wyszło mi, że mój typ to INTJ. Parę dni temu (mam 19 lat) znowu znalazłam typologię i te informacje na jakiejś stronie i od razu sobie o nich przypomniałam, oczywiście wykonałam test ponownie (nie pamiętając prawie nic, jedynie kojarzyłam skróty literowe I/E czy J/P). I znowu wyszło mi tak samo, choć jestem pewna, że od tamtego czasu zmieniłam się niesamowicie, że jestem odważniejsza, elokwentna, nieco sarkastyczna. Jak się okazuje, MBTI pokazuje typy osobowości i nie zmieniamy się aż tak bardzo, nawet jeśli zewnętrznie może to tak wyglądać. To jeden z nielicznych wskaźników psychologicznych, który naprawdę się sprawdza.

Ale warto pamiętać o chyba najważniejszym - wiedza o tym, jaki typ osobowości mamy, jak zbieramy, analizujemy i postrzegamy informacje, czym bardziej kierujemy się w naszych decyzjach oraz inne takie zagadnienia, to jedynie wskazówka dla nas, by zrozumieć siebie.

" Przeraża mnie to że z mojego punktu widzenia się poddaliście. Nauczyłem się w życiu że ograniczenia tworzymy sobie sami w swoim głowie i dzięki determinacji możemy je omijać. Być może nie jesteście w stanie uczynić swojego życia dostatnim i satysfakcjonującym ale na pewno możecie uczynić je lepszym niż teraz."

My? Wy? To tylko pokazuje, jak bardzo ludzie przywiązani są do generalizowania.
-
Gość: Cammy, *.dynamic.chello.pl
2013/02/13 02:20:40
Z enneagramem to pozorna zbieżność. Ja i mój chłopak oboje jesteśmy INTJ, a w enneagramie ja 8w7, a on 1w2.
-
Gość: jc, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/03/02 10:28:35
Bo INTJ są najczęściej 1, 5 i 8 enneagramowe. :) Zależy też od nachylenia procentowego danych współczynników, czy to jest zdecydowany INTJ (przy współczynnikach ok. 80, czy 90 procent, czy też taki wahający się), i co przeważa w tym typie. Każdy jest inny. MBTI pokazuje tylko pewne główne schematy myślenia.
-
Gość: kaczor1259, *.cdma.centertel.pl
2013/09/07 16:35:35
Kurcze, już od paru dobrych tygodni zastanawiam się jakim jestem typem i bardzo często podczas robienia testu wychodzi mi właśnie INTJ, mino że to n i j jakoś nie do końca pasują do mnie. Chociaż jeśli patrzę na mojego piekielnie praktycznego i wyspecjalizowanego ojca oraz kolegę z klasy matematyczno - fizycznej, który też mi się tak samo jak tato wydaje mi się ISTJ, to chyba jednak odrobinę więcej jest we mnie intuicyjności niż sensoryczności. Z jednej strony jestem zbyt praktyczny by być silnym n, a z drugiej strony zbyt teorytyczny i ogólny, żeby być mocnym s. Potrafię zobaczyć konsekwencje swoich zachowań i poczynań, lecz jednak wchodzę czasami parę razy do tej samej rzeki. Ale najwięcej wątpliwości mam właśnie w ostatnim obszarze - jestem raczej niesystematyczny i nieuporządkowany, chociaż często planuję moje czynności z wyprzedzeniem, lecz często tak bywa, że nie przestrzegam planów, które sobie wyznaczam. Paradoksalnie jednak uważam, że najlepszą decyzją jest raczej zamknięcie niż odłożenie jej(cecha j). Lecz znowu moje zachowanie w rzeczywistości odbiega raczej od wyżej wymienionego przekonania. Jeśli chodzi o enneagram idealnie pasuje do mnie opis 8w9 i tak mniej więcej w 70-80% opis 5. Robiąc testy na dominację półkul mózgowych wyszło mi 56% na lewą i 44% na prawą, czyli chyba jednak jestem ostatecznie tym INTJ z ok. 15% dominacją intuicji nad sensorycznością i 5% J nad P. Sorry za zanudzanie was, ale ciągłe zastanawianie się nad tym nie dało mi spokoju i musiałem gdzieś siebie zanalizować :) A wy co o tym myślicie, czy moje zachowanie pasuje bardziej do intj, czy intp, a może do któregoś typu sensorycznego? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.
-
Gość: rodzic, 80.51.216.*
2014/05/21 12:34:54
Ja tak jak ash jestem Introvert(44%) iNtuitive(75%) Thinking(75%) Judging(33%) a w eneagramie 6 w5.
Na mój charakter ma na pewno wpływ mój ojciec ESTJ w enagramie prawdopodobnie 8 lub 1(szef lub perfekcjonistą) bardzo zasadniczy mało tolerancyjny stawiał wysoko poprzeczkę, młodszy brat ISTJ lub ISFJ był raczej posłuszny i bezrefleksyjny w wykonywaniu rozkazów ojca. Ja we wczesnym dzieciństwie podjąłem inna strategie. Ponieważ nie mogłem walczyć o swoją wolność siłowo zacząłem używać intensywnie intuicji i myślenia. Ponieważ ojciec był trochę nieobliczalny na podstawie nie wielkiej ilości danych nauczyłam się przewidywać jego przyszłe zachowanie humory, krytykę jaka może nastąpić gdy będę zbyt wylewny np. gdy pod koniec drugiej klasy dostałem niedostateczny za 3 ortogafy to uknułem plan, dowiedziałem że wywiadówka która była, była ostatnią w roku, wyliczyłem sam średnio ocen na koniec roku (4 spotka się z objętością), wyrwałem kartki z zeszytu zacierając ślady i się upiekło. Obecnie pracuje naprawiając dość skomplikowane maszyny w przemyśle (maszyny są bardziej przewidywalne) ale zrobiłem sobie trochę testów bo złapałem się że wbrew deklaracjom zaczynam postępować wychowawczo jak mój ojciec. Dlatego że jako INTJ-ty lubimy analizować to zwracam się z prośbą przeanalizujmy style wychowania i ich wpływ na charakter dziecka.